Vysokopecní cement
Cementů je v současné době celá řada, ale co mají společného je příprava suroviny požadovaného složení a vypálení v peci na takzvaný slínek. Poté následuje chlazení slínku a jeho mletí. Pak jen stačí přidat regulátor tuhnutí a zabalit – cement může putovat tam, kde ho bude někdo dále zpracovávat.
Označení vysokopecního cementu
CEM III/A 42,5 N je označení pro tento typ vysokopecního cementu a je v souladu s ČSN EN 197-1. Jedná se o hydraulické práškové pojivo, které se vyrábí semletím portlandského slínku (35% - 64%), granulované vysokopecní strusky (36% - 65%), síranu vápenatého a nechybí další doplňující složky a přísady (0% - 5%). Není započtený do poměru síran vápenatý, ten se přidává jako regulátor tuhnutí a rovněž se jedná o přísadu, která usnadňuje celkově výrobu cementu.
Charakteristické vlastnosti vysokopecního cementu
- středně rychlý nárůst pevnosti
- nízká počáteční pevnosti
- vysoké konečné pevnosti
- nižší vývin hydratačního tepla při procesu tuhnutí a tvrdnutí
Použití vysokopecního cementu
Je určený pro betonové a železobetonové stavební konstrukce, ale takové, kde není požadována počáteční pevnost a rychlý nárůst pevnosti. Tento cement je vhodný pro betony vyšších a běžných pevnostních tříd. Ideální pro betonáže masivních objektů a rovněž i pro betonování v letním nebo teplém období, což je díky nižšímu vývinu hydratačního tepla. Vysokopecní cement rozhodně není vhodný pro betonáže v zimním období.
Betony s vysokopecním cementem mají zvýšenou odolnost proti agresivnímu prostředí a jsou méně náchylné na vznik různých výkvětů. Pokud je beton namíchaný s tímto cementem, tak dochází k pokračování nárůstu pevnosti i po normou stanovené době, která je 28 dnů.
Pro stavbu přehrad nebo i různých základů, je rozhodně tou pravou volbou, navíc je odolnější vůči agresivním chemickým vlivům, což je další jeho benefit.