Štěrkopísek
Když se řekne beton, tak rozhodně jeho kostru je i vhodné kamenivo. Mezery, které zde vzniknou, díky kameninovým zrnům, tak se vyplní cementovou hmotou a jako celek vznikne velmi pevná a tuhá směs. Štěrkopísek je přírodní směsí drobného a hrubého kameniva. Velikost největších zrn štěrku je závislý na rozměrech konstrukce, která může být železobetonová nebo jen betonová a roli bude hrát i rozložení výztuže.
Méně namáhané konstrukce
Pokud jsou konstrukce méně namáhavé, tak lze použít beton, který bude obsahovat dvě frakce, písek se zrny od 0,1 mm až do 4 mm a dále štěrk se zrny 15 mm a více. Mezi dobré složení se obvykle počítá kamenná směs obsahující 35 až 40 % písku a 65 až 60 % štěrku, který má co největší zrno. Pokud se vyrábí betony nižší třídy, poté lze použít netříděné kamenivo, které bude obsahovat drobné i hrubé frakce např. 0/16 nebo 0/32.
Třídění probíhá ve štěrkopískovnách
Ve štěrkopískovnách se těží přírodní kamenivo a následně i probíhá jeho třídění na frakce. Pískovny a štěrkovny jsou svým charakterem mnohem mělčí, než kamenolomy. Jsou těženy a postupně i obnovovány.
Může se například jednat o jezera, která jsou již vyschlá, a těžba se dělá za sucha. Není ale problém těžit i pod vodou. Dopravníkem se poté dopravují na místo, kde se odstraňuje nežádoucí hlína a rovněž se oddělí i písek. Zůstává štěrk a ten musí postupně projít přes síta, která jej rozdělují na jednotlivě frakce, podle jejich různé velikosti.
Nejlepším řešením pro betonování je štěrkopísek a má využití podle jednotlivých frakcí. Je v podstatě jedno zdali se jedná o tříděný nebo netříděný, přesto má každý svoje místo na stavbě.
- Tříděný štěrkopísek – frakce 0 mm - 4 mm je nejhodnější pro betonové směsi, maltové směsi a hodí se rovněž i na zdění.
- Netříděný štěrkopísek – frakce 0 mm - 32 mm je nejčastěji využíván do zásypů a nezklame v hrubších betonových směsích.