Bednění
Definice bednění je poměrně jednoduchá, jelikož se jedná o dočasnou nebo trvalou pomocnou konstrukci, která vytváří formu pro uložení a zhutnění čerstvého betonu. Zvláště pokud se to bude týkat betonových a železobetonových konstrukcí a prvků. Taková forma se skládá z bednícího pláště, vnitřních a vnějších výztuh. Dále se musí její poloha důkladně zabezpečit opěrným a podpěrným systémem. Postavené bednění musí zůstat pro monolitické konstrukce umístěno až do té doby, dokud beton není dostatečně vyzrálý, což znamená natolik pevný, že bude držet tvar a nepotřebuje již podporu. Teprve poté dochází k odstranění formy – takzvanému odbednění.
Bednění podle kategorií
- systémové bednění – rámové systémy jsou tvořeny za pomoci ocelových a hliníkových profilů, spojování probíhá za pomoci rychloupínačů
- nosníkové bednění – jsou využívána pro obednění svislých i vodorovných konstrukcí, dále se dělí na nosníkové stropní bednění a stěnové (velkoplošné)
- zvláštní bednění – to je zejména vytvářeno tam, kde je nutná realizace neobvyklých tvarů a díky zvláštnímu bednění to rozhodně není problém
- tesařské bednění – klasické bednění, které se dá využít například u schodů a podobně
I pro výběr a návrhy bednění platí určité zásady, kromě toho je třeba věnovat ještě pozornost principům zatížení formy bednění a přirozeně s tím budou souviset opěrné a podporné konstrukce. Rozhodně je nesmírně důležité věnovat pozornost zhotovení a provést kontrolu před betonáží.
Výběr bednění
Jedná se o úplně první krok, kterým se začíná při návrhu realizace betonové konstrukce. Může to ovšem ovlivnit velké množství faktorů.
- Požadavky na vzhled povrchu, který bude mít betonová konstrukce.
- Požadavky na její tvarový vzhled.
- Promítnout se do toho mohou i rovněž finanční náklady, zvláště pokud není jiná možnost a bednění bude nutné si pronajmout.
- Možnosti manipulace, o čem rozhoduje hmotnost samotných prvků či forem.
Přípravu bednění provádí většinou technolog nebo ten, kdo stavbu připravuje a rozhodně v tom podstatnou roli sehraje i projektant.